W nowym roku zmiany odbiorze śmieci

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski podpisała umowę na odbiór śmieci komunalnych z firmą „Fart Bis” z Kielc. Od 1 stycznia 2020 roku ten podmiot będzie odbierać śmieci z istniejących punktów na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki”, których jest blisko 60.

Spółdzielnia interweniuje w sprawie parkingu

W listopadzie bieżącego roku został oddany do użytku nowy parking przy sklepie Biedronka na osiedlu Stawki. Wraz z kilkudziesięcioma miejscami parkingowymi, został odtworzony chodnik, znajdujący się między nowym parkingiem, a dotychczasowym, zlokalizowanym tuż przy sklepie.

Mikołaj zawitał do Malwy

To już tradycja, że w Osiedlowym Domu Społecznym Malwa organizowane jest spotkanie z Mikołajem. W tym roku było wyjątkowo ciekawe. Zanim na sali „Malwy” pojawił się długo oczekiwany gość z prezentami, dzieci  bawiły się pod okiem instruktorów. Uczyły się piosenek o zimie, którymi mogły pochwalić się przed Mikołajem. Były zimowe tańce oraz konkurs na świąteczne skojarzenia. Jednak to Mikołaj był największą atrakcją przedpołudnia.

Nowe zasady opłaty za śmieci

Od stycznia 2020 roku wzrosną opłaty śmieciowe. Mieszkańcy zapłacą 16 zł miesięcznie od osoby, a wszystkie odpady mają być segregowane. Ale jest jeszcze jedna zmiana. Otóż za nie wywiązywanie się z obowiązku segregacji odpadów choćby przez jednego lokatora, może być nałożona odpowiedzialność zbiorowa na wszystkich mieszkańców bloku. Oznacza to nawet czterokrotnie wyższe opłaty za śmieci.

Spółdzielnia za dziewięć miesięcy na plusie

Przy ocenie kondycji Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki” brany jest pod uwagę wynika finansowy uzyskany na działalności gospodarczej oraz na zasobach mieszkaniowych. Działalność gospodarcza to najem lokali użytkowych, dzierżawa terenów pod parkingi, pawilony handlowo-usługowe, dzierżawa powierzchni pod reklamy lub banery. Uzyskany z niej zysk może po opodatkowaniu zostać przeznaczony na cele określone przez Walne Zgromadzenie.

Należy dbać o mienie Spółdzielni

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krzemionki” sukcesywnie wymienia domofony na nowe modele, a w razie możliwości technicznych konserwatorzy naprawiają wadliwe urządzenia. Szczególnie częste awarie zdarzają się w bloku 54 na osiedlu Stawki. Kolejny domofon w tej klatce został zamontowany w 2017 roku i co warte podkreślenia, na prośbę mieszkańców. Ale Spółdzielnia już kilka razy na przestrzeni ostatnich miesięcy dostawała zgłoszenia, że urządzenie się zepsuło. Regularnie następowały zlecenia wymiany zdewastowanej kasety. Jest to dziwne, bowiem w przypadku urządzeń na innych nieruchomościach, takich problemów nie ma.

Prace pielęgnacyjne na osiedlach

W okresie jesiennym na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki” prowadzona są prace pielęgnacyjne zieleni. Sukcesywnie podcinane są żywopłoty, suche konary drzew oraz krzewy. Prowadzona jest również wycinka drzew.

- Wiemy, że czasami budzi to wśród mieszkańców niezadowolenie. Jedni lokatorzy chcą i zgłaszają do nas konieczność wycięcia drzewa, bo ich zdaniem stwarza zagrożenie dla przechodniów. Inni natomiast piszą petycje o pozostawienie drzewa - mówi Mirosław Kaczmarczyk, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki”.

Kilkadziesiąt nowych miejsc parkingowych

W bieżącym roku w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki” przybyło kilkadziesiąt nowych miejsc parkingowych. Zmotoryzowani mieszkańcy mają coraz mniej problemów ze znalezieniem miejsca, choć potrzeby w tym zakresie są nadal bardzo duże.

Zabawa dla seniorów z osiedla Rosochy

Mieszkańcy osiedla Rosochy bawili się w Osiedlowym Domu Społecznym „Malwa” na Jesiennym Balu Seniora. Dla gości przygotowano szereg atrakcji oraz zabawę przy muzyce. Osiedlowy Dom Społeczny „Malwa” jest miejscem, które upodobali sobie ostrowieccy seniorzy. Swoje święto obchodzili tam najstarsi mieszkańcy z osiedli Ogrody, Złota Jesień, Stawki. A w ostatni piątek bawili się seniorzy z osiedla Rosochy.

Budynek administracji po remoncie

Siedziba Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki” zyskała nowy blask. W ramach prac wymieniono częściowo stolarkę okienną, zamontowany został nowy stropodach, który jest również docieplony. Ponadto dach budynku został pomalowany. Całkowicie odnowiona została elewacja zewnętrzna. Teraz charakterystyczny budynek na osiedlu Stawki jest w odcieniach szarości. Zamontowano również nowe, niklowane barierki przy podjeździe dla osób niepełnosprawnych.

Czas inwestycji na osiedlu „Rosochy”

Blisko 400 tysięcy złotych zainwestowała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krzemionki” w ostatnich miesiącach w poprawę infrastruktury na osiedlu Rosochy. To jeszcze nie koniec prac, bowiem w projekcie zgłoszonym przez Zarząd do II etapu rewitalizacji zostały ujęte kolejne zadania na tym osiedlu.

Osiedle Rosochy to jedno z najmłodszych w zasobach SM „Krzemionki”. W poprzednich latach nie było wykonanych większych inwestycji na tym osiedlu, mimo iż mieszkańcy wielokrotnie zwracali uwagę na brak wystarczającej ilości parkingów, placów zabaw czy terenów do rekreacji. Zarząd Spółdzielni, wsłuchując się w potrzeby mieszkańców, podjął decyzje o zainwestowaniu w infrastrukturę na tego osiedla. Na przestrzeni ostatnich miesięcy wiele się zmieniło.

Udana zabawa seniorów w „Malwie”

Seniorzy z osiedli Złota Jesień i Ogrody bawili się w Osiedlowym Domu Społecznym „Malwa”. Po raz kolejny Rada Osiedla Ogrody oraz Rada Osiedla Złota Jesień wspólnie zorganizowały Dzień Seniora. Impreza odbyła się w gościnnych murach Osiedlowego Domu Społecznego „Malwa”. Dla seniorów przygotowano poczęstunek, a czas umilił zespół muzyczny RYTM.

Przybywa miejsc parkingowych

Na terenie przed sklepem „Biedronka” na osiedlu Stawki powstają nowe miejsca parkingowe. Zarząd Spółdzielni podpisał umowę ze spółką Jeronimo Martins na dzierżawę działki z przeznaczeniem na parking. Od kilku dni na działce o powierzchni 1300 metrów kwadratowych budowany jest parking. W ciągu kilku tygodni przybędzie około 60 nowych miejsc dla zmotoryzowanych.

Pawilon na os. Stawki do wynajęcia

Z dużego pawilonu na osiedlu Stawki wyprowadza się supermarket MILA. Budynek, w którym funkcjonuje sklep, jest własnością Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki”.

Bezpieczniej na osiedlach

Na budynku administracji Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki” oraz Osiedlowym Domu Społecznym „Malwa” zamontowane są kamery. Monitoring wizyjny prowadzony jest również wewnątrz obiektów.

Podziękowania od prezydenta za współpracę

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krzemionki”, przy współudziale pieniędzy z projektu „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno- kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, zrealizowała w ostatnich miesiącach cztery zadania. Efekty współpracy z Gminą Ostrowiec widoczne są na osiedlach Rosochy i Ogrody.

Udany festyn na osiedlu Rosochy

W sobotę, 7 września na osiedlu „Rosochy” odbył się festyn rodzinny. Imprezę zorganizowali: Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krzemionki”, Stowarzyszenie Aktywności Kulturalnej „Karuzela” i Osiedlowy Dom Społeczny „Malwa”. Zabawa kończąca wakacje, była też okazją do zaprezentowania mieszkańcom inwestycji zrealizowanych przez Spółdzielnię z funduszy otrzymanych w ramach programu rewitalizacji Ostrowca Św. Podziękowania od Prezydenta za wzorową współpracę przekazał radny Stanisław Choinka na ręce Prezesa Spółdzielni Mirosława Kaczmarczyka.

Bezpieczny plac zabaw za unijne pieniądze

Na osiedlu Rosochy został wybudowany nowy, kolorowy plac zabaw. Wspólna inicjatywa Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki” i Urzędu Miasta cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. W bieżącym roku Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krzemionki” zrealizowała cztery zadania z udziałem środków unijnych. Ogólny koszt inwestycji to ogółem około 830 tysięcy złotych brutto, a Spółdzielnia pokryła jedynie 26 procent ogólnych kosztów.

Spółdzielnia rozlicza się z dłużnikami

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krzemionki” przeprowadzi w 2019 r. dwanaście eksmisji. Dla zadłużonych rodzin zostaną zapewnione dwa mieszkania socjalne oraz dziesięć miejsc w noclegowni w Ostrowcu Św. W lokalach przeznaczonych do eksmisji zadłużenie sięga od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Odzyskanie tych mieszkań, mimo decyzji sądu, było trudne i trwało wiele miesięcy. Komornik, który prowadził sprawy, poinformował Zarząd Spółdzielni, iż nie wykona wyroków sądu o eksmisji. Kolejny też był opieszały w realizacji postanowienia. Dopiero współpraca z trzecim komornikiem przyniosła wymierne efekty.

Program PRESEGREGATOR

Z raportów prowadzonych przez Spółkę „Remondis”, która zajmuje się odbiorem odpadów na terenie Ostrowca Św. wynika, że segregacja odpadów przebiega nieprawidłowo, a nawet w niektórych rejonach jest jej brak. To znaczy, że odpady, które powinny trafiać do pojemników konkretnej frakcji, trafiają do tych na odpady komunalne. Niestety, w tej statystyce osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki” nie odbiegają od ogólnego trendu.

Nowa elewacja na budynku Spółdzielni

Odnawiana jest siedziba Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki”. Budynek administracyjny Spółdzielni, mieszczący się na osiedlu Stawki, to charakterystyczny obiekt z niebieskim dachem. Ma blisko 30 lat, a w tym czasie wykonywane były jedynie drobne remonty. Na przykład wymieniono część stolarki okiennej i drzwiowej, w ubiegłym roku wybudowano podjazd dla osób niepełnosprawnych. Po blisko trzech dekadach użytkowania, Zarząd Spółdzielni podjął decyzję o odnowieniu obiektu.

Dobra współpraca Zarządu z Prezydentem

Przy ulicy 11 Listopada remontowany jest chodnik.  Nowa nawierzchnia będzie po stronie osiedli Rosochy jak i Stawki. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krzemionki” pismem z dnia 17 lipca bieżącego roku zwróciła się do prezydenta miasta z prośbą o wyremontowanie zniszczonej nawierzchni chodnika przy ulicy 11 listopada, pod stronie osiedla Rosochy, na odcinku około 250 metrów od ulicy Słonecznej do ulicy Sikorskiego.

Nowe parkingi i plac dla psów

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krzemionki” zgłosiła projekty do Programu Rewitalizacji Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego na lata 2016-2023. Gmina Ostrowiec Św. przystąpiła do aktualizacji programu rewitalizacji miasta. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krzemionki” w poprzedniej edycji była partnerem Gminy Ostrowiec. Wspólnie zrealizowano trzy projekty; remont parkingu i budowę chodnika przy bloku 5 na osiedlu Ogrody, parking na około 80 miejsc postojowych wraz z dojazdami na osiedlu Rosochy, siłowania zewnętrzna również na osiedlu Rosochy oraz plac zabaw, który zostanie oddany do użytku za kilka dni, również na osiedlu Rosochy.

Nowe drzwi w blokach

W blokach na osiedlach Stawki i Rosochy montowane są nowe drzwi wejściowe do klatek. Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki” zlecił wymianę drzwi wejściowych w 9 blokach. W budynkach 12 i 17 na osiedlu Stawki prace już są zakończone.  Obecnie ekipy można spotkać na osiedlu Rosochy. Tam nowe drzwi będą w budynkach 5, 26, 28, 33, 34, 36 i 87.

Spółdzielnia zainteresowana udziałem w II etapie rewitalizacji

W ramach Programu Rewitalizacji Ostrowca Świętokrzyskiego, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krzemionki” dostała 800 tysięcy złotych na realizację czterech zadań. Trzy z nich już są zakończone i służą mieszkańcom. Natomiast do końca sierpnia będzie wykonane ostatnie, plac zabaw na osiedlu Rosochy. Pierwszym, zakończonym był remont parkingu, położenie nowego chodnika, wykonanie nowych wejść do klatek oraz wyremontowanie schodów prowadzących na parking przy bloku 5 na osiedlu Ogrody. Zarząd Spółdzielni z przekazanych przez Prezydenta Jarosława Górczyńskiego środków z puli, jaką gmina otrzymała na realizację Programu Rewitalizacji, zlecił poprawienie infrastruktury na osiedlu Rosochy.

Cieplej w blokach na osiedlu Rosochy i Patronackim

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krzemionki” zleciła termomodernizację kolejnych bloków. Docieplone zostaną budynki mieszkalne na osiedlach Rosochy i Patronackie.
- Na osiedlu Patronackim, w budynkach 26, 27 i 28 realizowany będzie drugi etap dociepleń. Termomodernizacja rozpoczęła się w ubiegłym roku. Prace zaplanowano na dwa lata. Odnowiona zostanie elewacja balkonowa. Remont ruszy w sierpniu i potrwa do końca listopada - informuje Jerzy Kuźnia, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki”.

Spółdzielnia inwestuje w wodomierze radiowe

W kilkunastu blokach na osiedlach Rosochy, Stawki i Patronackie trwa wymiana wodomierzy. Tradycyjne urządzenia zastąpią nowoczesne, z odczytem radiowym. W planie konserwacji Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki” na rok bieżący zaplanowano wymianę  2500 sztuk wodomierzy wody zimnej i ciepłej w lokalach mieszkalnych. Zgodnie z przedłożonym harmonogramem wymiana rozpoczęła się na początku lipca i potrwa do końca miesiąca.

Modernizacja budynku administracyjnego SM "Krzemionki"


 

Siłownia plenerowa na osiedlu Rosochy

Mieszkańcy osiedla Rosochy mogą korzystać z nowoczesnej siłowni plenerowej. To kolejny już efekt współpracy Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki” z Prezydentem Ostrowca Św.

Nowy parking i drogi na osiedlu Rosochy

Kolejne zadanie z projektu „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno - kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego” zrealizowała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krzemionki”