Bezpieczniej na osiedlach

Na budynku administracji Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki” oraz Osiedlowym Domu Społecznym „Malwa” zamontowane są kamery. Monitoring wizyjny prowadzony jest również wewnątrz obiektów.

- Zakup 20 kamer i instalacja systemu kosztowała około 35 tysięcy złotych. Obiekty mamy monitorowane 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Wcześniej, w budynku Spółdzielni była portiernia. Koniczne było utrzymywanie trzech pracowników, a to były poważne koszty dla spółdzielców. Obsługa systemu przez firmę zewnętrzną jest znacznie tańsza - wylicza Mirosław Kaczmarczyk - Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki”.

Dodatkowym plusem jest to, że obraz z kamer na bieżąco przekazywany jest bezpośrednio do Spółdzielni. Monitoring wizyjny służy zapewnieniu bezpieczeństwa osób i mienia oraz danych znajdujących się na terenie zarządzanym przez Spółdzielnię. Kamery wraz z systemem zapewniają kontrolę dostępu do budynku i znajdujących się w nim lokali wyłącznie przez osoby upoważnione, w tym także poza godzinami pracy. Mają też na celu przeciwdziałać zdarzeniom skutkującym powstaniem niebezpieczeństwa dla osób imienia czy ewentualnego ustalenia osoby sprawcy szkody lub czynu zabronionego i wyjaśnienia okoliczności związanych ze zdarzeniem zarejestrowanym w systemie monitoringu.

- Dzięki podglądowi zauważyliśmy, że wielu kierowców skraca sobie drogę, jadąc po chodniku koło Spółdzielni. Jest to dla nas sygnał, że należy coś z tym zrobić. Chodnik ma służyć pieszym i mają być na nim bezpieczni - zaznacza Prezes M.Kaczmarczyk.

Warto wspomnieć, że Zarząd Spółdzielni zadbał o bezpieczeństwo nie tylko w budynku administracyjnym i sąsiadującym z nim Osiedlowym Domu Społecznym „Malwa”.  Od jakiegoś czasu prowadzona jest obserwacja miejsc, gdzie znajdują się kosze na śmieci. Szczególnie tych na obrzeżach osiedli.

- Mamy kilka kamer przenośnych i regularnie zmieniamy ich lokalizację. Trzeba przyznać, że przynosi to efekty. Obserwujemy mniej podrzucanych śmieci, szczególnie tych dużo gabarytowych. Ludzie nie wiedzą gdzie jest kamera i się pilnują - uzupełnia Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki”

Jest pomysł, aby w przyszłości kamery zainstalować w sąsiedztwie placów zabaw czy siłowni plenerowej na osiedlu Rosochy. Ma to służyć bezpieczeństwu korzystających z tych urządzeń i zapobiec dewastacji przez wandali. Być może w budżecie Spółdzielni na przyszły rok zostanie zagwarantowana suma na to przedsięwzięcie.