Wigilia mieszkańców osiedla Stawki

18.12.2016 r. Z inicjatywy Rady Osiedla Stawki w Osiedlowym Domu Społecznym „Malwa” odbyło się spotkanie wigilijne dla mieszkańców osiedla Stawki. Z zaproszenia Przewodniczącej Hanny Szczepanek skorzystało ponad 60 osób. Specjalnie dla nich Sekcja Teatralna Klubu Seniora przygotowała krótki program artystyczny o tematyce świat. Były wspomnienia z dzieciństwa, kolędy i świąteczne opowieści. W religijny nastrój wprowadził gospodarzy i gości ksiądz Marek Rusak z Parafii Świętej Jadwigi Królowej. Przełamywaniu opłatka towarzyszyły życzenia, po których wszyscy zasiedli do wspólnego świątecznego stołu. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd.

Kękę rozbujał Malwę.

9.12.2016 r. „Trzecie Rzeczy” to kolejny solowy album radomskiego rapera KęKę. Po ogromnym sukcesie dwóch pierwszych wydawnictw (Złota Płyta za „Takie Rzeczy”, Platynowa Płyta za „Nowe Rzeczy”), KęKę powraca, aby domknąć cykl. Jak zapowiada artysta będzie to ostatni album z serii „Rzeczy”. Jest to niewątpliwie najbardziej dojrzały i przemyślany krążek w dorobku radomskiego rapera. Wyjątkowo osobisty, momentami autoterapeutyczny charakter utworów Piotrka, idzie w parze z ich ogromną popularnością wśród słuchaczy, czego dowodem był koncert w ODS „Malwa”. Publiczność bawiła się wspaniale, często wykonując wspólnie utwory z Kękę. Również jego poniosła wyśmienita atmosferę na koncercie. Jak podkreślił, poprzednio w Ostrowcu na jego występie było tylko 30 osób. Teraz frekwencja podskoczyła znacznie. Przed występem Kęki na scenie „Malwy” zaprezentowali się młodzi raperzy ze Skarżyska, Tarnowa i Starachowic.

Zabawa z Mikołajem

8.12.2016 r.  Z braku czasu dopiero po dwóch dniach przyjechał do dzieci z naszych osiedli Święty Mikołaj. Obawiały się już one, że o nich zapomniał, ale i tym razem udało się mu dotrzeć do naszych maluchów. Zanim dostojny gość dał się wciągnąć do wspólnej zabawy, było uroczyste przywitanie, a następnie dzieci otrzymały paczki ze słodyczami ufundowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Krzemionki”, Radę Osiedla Stawki, Stowarzyszenie Aktywności Kulturalnej „Karuzela” i liczną grupę sponsorów. W sumie wręczono blisko 100 paczek dla dzieci zamieszkujących zasoby SM Krzemionki.

Mikołaj dla dzieci z Rosoch

5.12.2016 r.  Z krótką wizytą do ODS „Malwa” przybył dostojny gość. Na zaproszenie Rady Osiedla Rosochy z prezentami dla dzieci zjawił się Święty Mikołaj. Przed wręczeniem prezentów dzieci wzięły udział w konkursach z nagrodami. Nie zabrakło również wspólnych pląsów. Najwięcej emocji było przy wręczaniu paczek. Dzieci przed ich odebraniem musiały wykazać się znajomością wierszyków i piosenek. Po przełamaniu „lodów” chętnie robiły sobie one zdjęcia z Mikołajem.

Andrzejkowe wróżby i harcerskie pląsy

2.12.2016 r. – W Osiedlowym Domu Społecznym „Malwa” odbyła się zabawa andrzejkowa. Przygotowaliśmy na nią wiele atrakcji i niespodzianek dla dzieci młodszych i trochę starszych. Nie mogło zabraknąć tradycyjnych wróżb, w które wciągnęły się nie tylko dzieci, ale również i ich rodzice. Dzieci z sekcji teatralnej udowodniły, że mają bardzo bogatą wyobraźnie. Ich odczytywanie „nie woskowych” wróżb przyniósł wiele niespodzianek. Oczywiście była i wróżba z „butami”, ale kto ją wygrał nie zdradzimy.  W zabawę zaangażowali się również harcerze, którzy przygotowali kilka gier i pląsów. Na wszystkich na zakończenie czekał słodki poczęstunek. Najbardziej smakowały pączki upieczone przez panie z Klubu Seniora. Pozostałe słodycze ufundowała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krzemionki” i Rada Osiedla Stawki. Szczególne podziękowania składamy Przewodniczącej Rady Pani Hannie Szczepanek za jej pomoc w organizacje zabawy andrzejkowej.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25.11.2016 r. Na scenie Osiedlowego Domu Społecznego „Malwa” zaprezentowały się dzieci ze wszystkich ostrowieckich przedszkoli, które obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieciaki tym razem bawiły się na ludowo. Każde z przedszkoli zaprezentowało ciekawy program wokalno-taneczny. Nie brakowało muzycznych interpretacji z Mazur, obowiązkowo był Krakowiak, były też świętokrzyskie przyśpiewki. W wielkim finale dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Pajacyk” zaprezentowały wspaniały układ taneczny, który otrzymał gromkie brawa od publiczności. Na zakończenie każde dziecko otrzymało od organizatorów pluszowego misia, a potem wszyscy razem zaśpiewali piosenkę o ulubionej maskotce najmłodszych. Organizatorem koncertu było Niepubliczne Przedszkole i Żłobek „Pajacyk” mieszczące się na osiedlu Ogrody.

Sztuka cyrkowa i „ludowa potańcówka” zawładnęły Malwą

19-20.11.16 r. Festiwal Sztuk Przeróżnych „Cyrki Nowe” jest w zamyśle festiwalem prezentującym różne oblicza sztuk cyrkowych/kuglarskich i form teatralnych, kabaretowych i innych ciekawych zjawisk. Przez dwa dni gościł on w tym roku w ODS „Malwa”. Festiwal miał charakter familijny. Przedstawienia były kierowane do różnych grup wiekowych. Nie zabrakło pokazów dla przedszkolaków i zabawy dla seniorów. W tym roku na festiwal przyjechali przedstawiciele „Polskiego Teatru Alternatywnego”, przedstawiciele sztuk kuglarskich, znawcy polskiej muzyki tradycyjnej, artyści wizualni i wielu innych. W sobotę odbyła się „potańcówka na ludowo”. Na scenie przygrywał Jacek Hałas i jego przyjaciele. Grali oni na tradycyjnych instrumentach (bez elektroniki), wykonując utwory ludowe, w tym również nasze świętokrzyskie. Publiczność dała się porwać do wspaniałej zabawy. W niedzielna scenie Malwy odbyła się gala sztuki cyrkowej. Swoje umiejętności zaprezentowali artyści, którzy brali udział w warsztatach towarzyszących Festiwalowi. Były pokazy żonglerki, akrobatyki, czy tańca na zawieszonym materiale. Na zakończenie odbył się porywający występ mima  Jima Williamsa ze USA, ze swoim Liquidmime. Choć nie padło ani jedne słowo ze sceny, to publiczność bawiła się wspaniale, nagradzając artystę burzą bram po występie. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest ostrowczanin Rafał Biesiada. Jednym ze współorganizatorów był ODS „Malwa”.

Integracyjne „andrzejki”

19.11.2016 r. W ODS Malwa odbyła się zabawa integracyjna członków i sympatyków Stowarzyszenia „Tacy Sami” na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. Stowarzyszenie powstało w 1991 roku. Zostało utworzone z inicjatywy rodziców dzieci niepełnosprawnych. Dzięki organizacji licznych imprez, wycieczek, spotkań świątecznych, rodzice dzieci niepełnosprawnych starają się przełamywać istniejące w społeczeństwie stereotypy i bariery. Na wspólne zabawy są również zapraszane osoby zdrowe, które chcą poświęcić trochę własnego czasu innym. W tym roku po raz pierwszy ze Stowarzyszeniem „Tacy Sami” bawili się również uczniowie Miejskiego Ośrodka Socjoterapii. Warto podkreślić, że z taką inicjatywą wyszli sami uczniowie. Na parkiecie królowały kółka i korowody. Były również konkursy oraz słodki poczęstunek.

Jesienna Galeria „ODS Malwa”

17.11.2016 r. W holu ODS Malwa można podziwiać prace najmłodszych artystów naszego miasta. Są oni uczestnikami zajęć plastycznych, które odbywają się dwa razy w tygodniu i są prowadzone przez Panią Bożenę Dąbrowską. Sekcja plastyczna działa w domu kultury od wielu lat. Tu zaczynało wielu młodych plastyków, którzy następnie kontynuowali swoją edukację plastyczną w Ognisku Plastycznym, czy w szkołach artystycznych. Zajęcia są ukierunkowane na rozwój umiejętności manualnych dzieci oraz odkrywanie ich bogatej wyobraźni plastycznej. Dzieci pracują w różnych technikach. Jest malowanie farbami, kredkami, praca z plasteliną, rysowanie ołówkiem, wycinanie, wydzieranie, frottage. Nie brakuje zajęć podczas, których następuje mieszanie różnych technik i materiałów. Mali artyści uczą się tworzyć swoje dzieła m.in.: z użyciem płatków kosmetycznych, waty, drewnianych wiór z kredek itp.

Autorami prac prezentowanych na pierwszej jesiennej wystawie w ODS Malwa są: Marysia Sidowska, Marysia Kamińska, Oliwia Zglińska, Gabrysia Heba, Karolina Kogut, Zuzia Mazepa, Natalka Karczewska, Łucja Leśniewska, Alicja Kostępska, Mastynka Jarosińska, Hania Wróbel.

Zajęcia Koła Plastycznego odbywają się w poniedziałek (godz. 15.30-17.00) i w czwartek (godz. 15.30-17.00). Zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 7 lat.

Teatralne spotkania w „Malwie"

8-9.11.2016 r. Osiedlowy Dom Społeczny „Malwa” prowadzi szeroką działalność kulturalną skierowaną do różnych grup wiekowych. Chcemy, aby każdy mógł coś znaleźć dla siebie, niezależnie od zainteresowań czy wieku. Przez dwa dni w gościnnej Sali Teatralnej „Malwy” gościli aktorzy z Krakowa i Kielc. Wystawili oni spektakle zarówno dla dzieci, jak i dla młodzieży. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem.

Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa wystąpił ze spektaklem ''Baśnie Pana Andersena''. Odbyły się cztery przedstawienia, w których uczestniczyło ponad 600 dzieci ze szkół podstawowych z Ostrowca i okolic. Piękna scenografia, humor i ciekawe dialogi zachwyciły dzieci, które bawiły się znakomicie.

Odmienną tematykę miały przedstawienia przygotowane przez Teatr z Kielc. Był on skierowany do młodzieży i mówił o problemach holokaustu. Rozmowy Hanny Krall z Markiem Edelmannem zaowocowały powstaniem książki: „ZDĄŻYĆ PRZED PANEM BOGIEM”. Jakże mocno wpisuje się ona w pamięć o Jesieni 1939 roku, którą obchodzimy w każdej ze szkół. Realistyczną historię śmierci i życia zawarta w książce „Zdążyć Przed Panem Bogiem” została przeniesiona do spektaklu pod tytułem „Żyd na Beczce”.

Zajęcia z Klaudią Sadło

29.10.2016 r. Szkoła Tańca Progres działająca w ODS „Malwa” cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszej młodzieży i dzieci. W kilku grupach wiekowych  przez cały tydzień ćwiczą młode ostrowieckie talenty. Naukę tańca w Progresie można rozpocząć już od 5 roku życia. Dla każdej grupy są przygotowane odpowiednie do wieku zajęcia. Prowadzi je Edyta Wilk oraz zaproszeni instruktorzy z Kielc.

Najbardziej znanym tancerzem szkoły jest uczestniczka programu „You Can Dance” stacji TVN – Klaudia Sadło. Jej telewizyjne losy śledziły miliony telewidzów. Od dziesięciu lat chodziła ona do Szkoły Tańca „Progres". Jak sama podkreślała: „Program ten stał się dla mnie startem do kariery tanecznej, o jakiej zawsze marzyłam. Mam nadzieję, że doświadczenie, które zdobędę dzięki „You Can Dance", zwiększy moje szanse na kolejne udziały w tego typu przedsięwzięciach”. Po wyjeździe z Ostrowca nie zapomina ona o naszej szkole tańca. 29 października poprowadziła zajęcia z dwoma grupami. Nie był to lekki trening. Ale, jak pokazuje przykład Klaudii, ciężką pracą można dojść bardzo wysoko.

Dyskoteka dla Seniora

28.10.2016 r. Rada Osiedla Rosochy i Osiedlowy Dom Społeczny „Malwa” zaprosiły mieszkańców z Rosoch na zabawę z okazji święta Dnia Seniora. W sali ODS „Malwa” tym razem zorganizowano „dyskotekę” dla dostojnych seniorów. Zanim rozpoczęła się zabawa, życzenia wszystkim zaproszonym złożyła przewodnicząca Rady Osiedla Joanna Francuz. Radni Rady Miasta Kamil Kutryba i Kamil Długosz wierszem podziękowali dostojnym gościom za przybycie. Gościem honorowym był Prezydent Ostrowca Św. Jarosław Górczyński, który wyraził troskę o „męską część Sali”. Jak podkreślił kobiety muszą bardziej dbać o swoich partnerów, gdyż ich obecność na wspólnych zabawach jest coraz mniej liczna. Zabawę seniorów zaszczycił także radny Rady Powiatu Łukasz Dybiec, członek Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki” Mieczysław Żaczek, członkowie Rady Nadzorczej Zbigniew Dąbek i Grażyna Maj. Dla seniorów przygotowano również część artystyczną. Z krótkim recitalem wystąpiło rodzeństwo – Ola i Paweł Pawlik. Po oficjalnej części był poczęstunek oraz dużo zabawy na parkiecie przy muzyce serwowanej przez d-j.

Klub z Pasją - zaprzyjaźnij się z historią

5.10.2016 r. zainaugurował działalność w ODS Malwa „Klub z Pasją”. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniem historycznym młodzieży naszych osiedli, która chce pogłębić swoją wiedzę, rozwinąć patriotyzm, szczególnie regionalny i ukształtować właściwą postawę zapraszamy na spotkania z historią. Celem naszego Klubu jest: - utrwalenie, pogłębienie  i uporządkowanie wiedzy zdobytej na lekcjach, - pomoc uczniom mającym trudności w zrozumieniu wydarzeń i procesów historycznych, - rozwijanie myślenia historycznego, - kształtowanie umiejętności samodzielnej oceny wydarzeń historycznych.

Stawiamy sobie za cel również popularyzacje historii poprzez spotkania z ciekawymi osobami. Na inaugurację działalności „Klubu z pasją” wykład miał znany pasjonat i regionalista Marek Rej. Spotkanie odbyło się 5.10.2016 r. Tematem wykładu były: „Atrybuty wszystkich  świętych” w obrazach znajdujących się w kościołach naszego powiatu. Spotkania w „Klubie z pasją” prowadzi Joanna Francuz. Odbywają się one w ODS Malwa w każdy czwartek o godz. 15.30 w Sali Bongo.

Obchody Dnia Seniora

18 października 2016 r. w Osiedlowym Domu Społecznym „Malwa”, w Klubie Seniora odbyła się zabawa z okazji obchodów Dnia Seniora. Prawie 50 osób wspólnie bawiło się przy muzyce granej na „żywo”.  Zarząd klubu przygotował dla swoich sympatyków wiele niespodzianek. Przewodnicząca  Grażyna Maj nie musiała nikogo zachęcać do wspólnej zabawy. Seniorzy aktywnie brali udział w konkursach, które cieszyły nie tylko uczestników. Były one miły przerywnikiem między zabawą taneczną. Miły akcentem było wręczenie kwiatów dla najstarszej pary należącej do Klubu. Była to Janina Gózik i Adam Stępniewski. Gościem klubu był kierownik ODS Malwa Robert Cedro, który ufundował słodką niespodziankę.
Klub Seniora zaprasza na spotkania i zabawy, które organizowane są w każdy wtorek w ODS Malwa od godz. 16.00.

Dzień Seniora

14 października 2016 r. w Osiedlowym Domu Społecznym „Malwa” odbył się obchody Dnia Seniora dla mieszkańców osiedla Stawki, osiedla Ogrody i ul. Radwana.  Organizatorem koncertu i zabawy była Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krzemionki”, Rada Osiedla Stawki i Stowarzyszenie Aktywności Kulturalnej „Karuzela”. Na zabawę zaproszono prawie 90 osób, dla których przygotowano ciekawy program artystyczny. Po raz pierwszy przed naszymi seniorami zaprezentował się Zespół Ludowy Miniaturka działający przy Zespole Szkół w Mominie. Grupa ta działa od 19 lat i przez ten czas otrzymał liczne nagrody na różnych festiwalach i prezentacjach. Jego kierownikiem jest Danuta Kłonica, a kierownikiem muzycznym Zbigniew Dąbrowski. Dla naszych seniorów Miniaturki przygotowały specjalny program składający się z utworów ludowych naszego świętokrzyskiego regionu.

Festyn

21 maja 2016 r. na osiedlu Rosochy odbył się festyn z okazji XXX - lecia istnienia Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki”. Była to okazja do wspólnej zabawy dla mieszkańców i członków Spółdzielni.

Na uczestników festynu czekały liczne atrakcje przygotowane przez Osiedlowy Dom Społeczny „Malwa” i jej przyjaciół. Dużym zainteresowaniem cieszyły się występy artystyczne dzieci Społecznej Szkoły Muzycznej, Szkoły Tańca „Progres”, Klubu Seniora „Metamorfoza”.

Na scenie pojawiła się liczna grupa młodych artystów. Wśród występujących byli uczniowie PSP nr 3, PSP nr 14, Zespołu Edukacyjnego „Dwunastka”, maluchy z PP nr 15, 19, 21 i Niepublicznego Przedszkola „Pajacyk”.

Moja wesoła karuzela

26 lutego 2016r. w Osiedlowym Domu Społecznym „Malwa” odbyło się uroczyste podsumowanie i wystawa Konkursu Plastycznego „Moja wesoła karuzela” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Aktywności Kulturalnej „Karuzela”.

Jasełka

Grupa teatralno-wokalna „Metamorfoza” Klubu Seniora w ODS „Malwa” kierowana przez panią Wiesławę Wójtowicz przygotowała jasełka bożonarodzeniowe pt. „Aniołowie się radują”. Po raz pierwszy zostały przedstawione w dniu 18.12.2015r. podczas spotkania wigilijnego seniorów w ODS „Malwa” w którym uczestniczyło 90 osób m.in. Ksiądz Proboszcz z parafii p.w. Św. Jadwigi na os. Stawki, Pani Sylwia Ojczymem-Mroczek z Agencji Rozwoju Lokalnego, Przewodnicząca Rady Osiedla Stawki Hanna Szczepanek, Kierownik ODS „Malwa” Iwona Wiewióra, Przewodnicząca Klubu Seniora „Malwa” Grażyna Maj.