Pierwszy taki turniej w Ostrowcu

15-17.09.17 r. W Osiedlowym Domu Społecznym „Malwa” odbył się po raz pierwszy w naszym mieście turniej w e-sporty. Chęć udziału w ostrowieckich zawodach zgłosiło 48 drużyn z całej Polski. W Ostrowcu Św. e-sport jest jeszcze mało znany. Chociaż wielu młodych ludzi regularnie sięga po gry komputerowe, to nie wiele graczy miało okazje zmierzyć się na turniejach. 15-17 września grupa pasjonatów tego typu sportu podjęła się zorganizowania pierwszego e - turniej pn. ,,Bewitched Gaming Ostrowiec Świętokrzyski".
Turniejową grą była gra Counter Strike Global Offensive. Eliminacje odbywały się wirtualnie, a mecze finałowe w ODS MALWA. W finale drużyny spotkały się w dniach 15-17 września w Osiedlowym Domu Kultury ,,Malwa", gdzie przygotowano dla nich profesjonalne stanowiska ze sprzętem komputerowym. Emocji było sporo. Pojedynki były wyrównane. Największa rywalizacja była w półfinałach. A o zwycięstwie zadecydowały małe punkty. 1 miejsce zajęła ekipa PROSKILLED, która otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 1800 złotych. Na wszystkich uczestników czekały nagrody rzeczowe. Ogólna pula nagród finansowych wyniosła 3000 zł.

„Wienia” roztańczył publiczność

10.09.17 r. ODS Malwa to jedyna placówka w Ostrowcu, która podjęła się popularyzacji sztuk teatralnych. Na deskach sali teatralnej możemy oglądać małe kameralne przedstawienia, teatrów zawodowych, które nie posiadają stałych miejsc prezentacji swojej twórczości. Tym razem mogliśmy podziwiać ostrowczanina Łukasza Dąbrowskiego w monodramie „Wienia”.Spektakl to efekt współpracy z młodą reżyserką Aleksandrą Skorupą. „Wienia", to historia rozwodnika w średnim wieku. Według Aleksandry jest to ktoś, kto marzy, żeby wróciło to, co miał. Żeby wróciła miłość, dom, rodzina. Nie wiadomo czy zbuduje je na nowo, ale nieustannie o tym myśli. W rolę głównego bohatera wcielił się ostrowczanin Łukasz Dąbrowski.

EDD po raz pierwszy w ODS Malwa

9.09.2017 r. Po raz 25 odbyły Europejskie Dni Dziedzictwa. Ich przewodnim tematem było hasło „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Po raz pierwszy do akcji włączył się ODS Malwa. Odbyła się tutaj sesja popularnonaukowa. Sesję zorganizował ostrowiecki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mieczysława Radwana. Do udziału w niej zaproszono znanych ostrowieckich historyków i regionalistów. W nawiązaniu do tematu przewodniego europejskich dni dziedzictwa prelegenci przygotowali referaty poświęcone ostrowieckim nekropolią.

Wakacyjna zabawa z ODS Malwą

Jak co roku w okresie wakacji Osiedlowy Dom Społeczny Malwa przygotował dla dzieci zajęcia w ramach półkolonii. Odbyły się dwa turnusy w dniach: 3-7 lipca i 10-14 lipca. Zainteresowanie tą formą odpoczynku dzieci w czasie wakacji przerosło nasze oczekiwania. Już po paru dniach na początku czerwca nie było wolnych miejsc. W sumie w dwóch turnusach wzięło udział 60 dzieci w wieku od 7 do 12 lat. 

Odświeżona „Malwa”

Prawdziwą zmorą naszych osiedli są artyści spod znaku „graffiti”. Wprawdzie niewielkimi umiejętnościami mogą się poszczycić, ale ich pseudo twórczość obserwujemy na wielu elewacjach budynków. Ich bohomazy są nawet na nowo odnowionych blokach. W maju Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krzemionki” odnowiła elewacje Osiedlowego Domu Kultury „Malwa”. Mamy nadzieje, że ten stan potrwa dłużej niż jeden sezon. Część prac wykonali uczniowie Zespołu Szkół nr 2, którzy w zasobach Spółdzielni mają bezpłatne praktyki. Ich praca obniżyła koszty remontu naszego domu kultury.

Ferie z Malwą

Styczeń 2017 r. Jak co roku ODS Malwa zorganizowała zajęcia w ramach Ferii Zimowych. Tym razem odbywały się one pod hasłem „Aktywni na co dzień”. Półkolonie odbywały się w dniach: 18-22.01 i wzięło w nich udział 15 dzieci, w wieku od 6 do 13 lat. Od godz. 10.00 do 15.00 przygotowano dla nich liczne zabawy, zajęcia ruchowe, zajęcia szafowe, zajęcia plastyczne, teatralne i dziennikarskie. Ponadto w czasie ferii odbyła się wycieczka do Bałtowa, wycieczka do Muzeum w Częstocicach, było wyjście do Kina Etiuda oraz do Fikolandu. Na zakończenie ferii odbyła się zabawa karnawałowa.

Dzień Babci

20.01.17 r.  Z okazji Święta Dnia Babci i Dziadka dzieci z sekcji teatralnej prowadzonej przez Wiesławę Wójtowicz zaprosiły dostojnych seniorów na uroczyste spotkanie. Przygotowały one specjalny program artystyczny, na który składały się wiersze i wesołe skecze. Nie mogło również zabraknąć wspólnej zabawy. Seniorzy udowodnili, że jeszcze w nich drzemią podkłady energii. Radości było co nie miara. Słodki poczęstunek ufundowała  Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krzemionki”.

Koncert w Malwie

27.01.2017r. To drugi koncert czołowej postaci polskiego hip hopu. Po występie Kęki na scenie Malwy pojawił się tym razem Paluch. 2016 był dla Palucha prawdopodobnie najlepszym rokiem w karierze. Dyskografia artysty powiększyła się dwa albumy - "10/29" oraz "Ostatni krzyk osiedla". Wydany w marcu krążek "10/29" zdobył status platynowej płyty, podobnym mianem może już także pochwalić listopadowe "OKO". Ten drugi album przyniósł raperowi pierwszą w karierze "jedynkę" na OLiS. "Ostatni krzyk osiedla" za chwile pokryje się podwójną platyną. Koncert w Malwie przyniósł energetyczną falę, która porwała publiczność. Zdecydowanie większość zaprezentowanych utworów była śpiewana wspólnie. Fani żywo reagowali zarówno na nowe kawałki, jak te wcześniejsze. Po raz kolejny udowodnili oni, że chcą chodzić na koncerty wykonawców, którzy może nie SA prezentowani w oficjalnych mediach, ale za to królują na You Tubie i mają po kilka milionów wyświetleń. Miejmy nadzieje, że i artyści nie będą już omijać nasze miasto.

Zimowy wernisaż

5.01.2017 r.   W holu Osiedlowego Domu Społecznego „Malwa” można już podziwiać nowe prace dzieci z koła plastycznego. Oczywiście tematem ich prac jest zima. Choć jest ona w tym roku mroźna to dla dzieci jest to wspaniała inspiracja do twórczej działalności. Pomysłów im nie brakuje. Różnorodna technika, różne materiały wzbogacają nasze dzieci, które mogą się rozwijać na zajęciach organizowanych przez ODS Malwa. Autorzy prac: Marysia Kamińska, Oliwia Zglińska, Gabrysia Heba, Karolina Kogut, Zuzia Mazepa, Natalka Karczewska, Łucja Leśniewska, Alicja Kostępska, Martynka Jarosińska, Lenka Kuśmierz i Julia Rakoczy. Zajęcia prowadzi instruktor Bożena Dąbrowska. Dzieci zainteresowane rozwojem swojej wyobrazi poprzez zajęcia plastyczne zapraszamy w poniedziałek i w czwartek o godz. 15.30.

Seniorzy zagrali dla dzieci

7.12.2016 r. Na tegoroczne święta seniorzy z Klubu Seniora „Metamorfoza” działającego w ODS „Malwa” przygotowali przedstawienie teatralne dla dzieci i dorosłych pt. „Śnieżka XXI wieku”. Jest to luźna adaptacja znanych bajek przygotowana przez Wiesławę Wójtowicz. Spektakl adresowany jest do całych rodzin. Jego przesłaniem to: „Największe dobro dla dziecka to miłość jego rodziców”. Panie i Panowie z Klubu Seniora przez parę miesięcy przygotowywali się do wystawienia tej sztuki. Uszyto specjalne kostiumy, wykonano maski zwierząt, a na próbach dbano o każdy szczegół. Pierwsi nowy spektakl zobaczyły dzieci z ostrowieckich przedszkoli nr: 21 i 19. „Metamorfoza” odwiedziła także dzieci w przedszkolu nr 16. W bajkowe postacie wcielili się: Janeczka Guzik, Adam Stępniewski, Czesława Soja, Krystyna Nowaczyk-Borkowiec, Anna Król, Alicja Piotrowicz-Bertini, Krystyna Sypiało, Danuta Antonowicz, Grażyna Maj, Adam Młodożeniec, Grażyna Rozwadowska, Ryszard Miechowski. Stroje szyły panie Alicja Mroczek i Krystyna Sypiało. Nad wszystkim czuwała Wiesława Wójtowicz.