Osiedlowy Dom Społeczny „Malwa” swoją działalność rozpoczął jako świetlica osiedlowa 2 maja 1986 roku. Świetlica mieściła się w zapleczu Kombinatu Budowlanego na Osiedlu Stawki. Pierwszym instruktorem społeczno – wychowawczym została wtedy pani Leokadia Wojtowicz. Już 15 czerwca odbył się pierwszy Festyn Rodzinny zorganizowany przez Świetlicę Osiedlową.

 

Od stycznia 1987 roku Świetlica mieściła się już w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki”. Pierwszymi działaniami było założenie kół zainteresowań takich jak:

  • koło taneczne,
  • klub „Maluszek”,
  • koło plastyczne,
  • koło recytatorskie.

Skromne jeszcze wtedy warunki lokalowe, a także brak dużej sali nie pozwalał na organizowanie dużych imprez masowych. Świetlica Osiedlowa musiała więc korzystać z gościnności Kombinatu Budowlanego i tam organizować swoje zabawy. Pierwszą imprezą była Choinka Noworoczna dla pracowników Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki”. Później zostały zorganizowane Spartakiady Zimowe i Mikołajki na lodzie, gdzie zorganizowano wiele konkursów, a także odbył się Kulig.

 

 

Kolejną z imprez były Świętokrzyskie Dni Kultury, gdzie zostały zorganizowane liczne konkursy takie jak:

  • konkurs piosenki,
  • konkurs sprawnościowy.

Dla mieszkańców odbył się także pokaz musztry paradnej orkiestry wojsk lotniczych. Festyn umilała gra zespołu muzycznego pana Mariana Bernasia.

Dnia 21 listopada 1987 roku odbył się pierwszy Dzień Seniora, czyli spotkania emerytów i rencistów z Osiedla Stawki. Spotkanie to umilały dzieci z zespołu tanecznego „Słoneczna Jesień”, a także zespół muzyczny „Altus”.

30 listopad 1987 roku był bardzo ważnym dniem, bowiem dzięki staraniom Komitetu Osiedlowego rozpoczęła się działalność Świetlica Osiedlowa, prowadzona przez instruktora społeczno – wychowawczego panią Elżbietę Mazur. Inicjatywą otwarcia była zabawa Andrzejkowa, na której byli przedstawiciele Komitetu Osiedlowego. Przybywających gości witał sam przewodniczący Komitetu Osiedlowego pan P.Z. Głowacki.

W 1988 roku dzieci ze Świetlicy Osiedlowej uczestniczyły w pochodzie 1 – Majowym.

 

 

28 maja 1988 roku teatrzyk świetlicowy wziął udział w V Rejonowym Przeglądzie Zespołów Teatralnych, który odbył się w Dziecięcym Domu Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dzieci ze Świetlicy wystąpiły w przedstawieniu pt.: „Kopciuszek”. Za scenografie do tego przedstawienia świetlica otrzymała wyróżnienie. W tym roku właśnie po raz pierwszy została zorganizowana Akcja Lato. Dzieci spędziły wakacje na wycieczkach i rajdach. Jak co roku w listopadzie odbył się Dzień Seniora, ale był on zorganizowany w Świetlicy „Modeksu”.

1989 rok rozpoczęła Choinka Noworoczna, na której zatańczył zespół taneczny w 2 grupach wiekowych (młodsza i starsza). W lutym odbyła się zabawa terenowa „Tropem zająca”. Dzieci z koła tanecznego wzięły udział w II Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tanecznych zdobywając dwa II miejsca, liczne nagrody a także wiele miłych życzeń.

 

 

21 lutego 1991 roku do Osiedlowego Domu Społecznego „Malwa” zawitał Kabaret „OTTO”. Rok 1992 rozpoczęło wiele imprez, poczynając od Balu Malowanych Twarzyczek. W programie było wiele konkursów, gier, zabaw i oczywiście bal. Później rozpoczęły się Ferie Zimowe, na których odbywały się dyskoteki, wycieczki, prezentacje kół zainteresowań, gry i zabawy. Cały rok przebiegł pod znakiem imprez, koncertów, wystaw, spektakli, spotkań. Artyści którzy odwiedzili ODS "Malwa" to m.in. KULT, Państwowy Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”, Rembrandt Haus. Powstało również koło turystyczne, które uczestniczyło w XI Złazie. Kończąc ten rok oczywiście Malwa organizuje Bal Sylwestrowy pełen atrakcji i niespodzianek.

W 1993 roku po raz pierwszy ma swoją emisję Program Lokalnej Telewizji Kablowej „Krzemionki” – 27 luty 1993r., godzina 18.45. Zostaje otwarta Siłownia Kulturystyczna a także zostaje zorganizowany Turniej Szachowy dla młodzieży szkół podstawowych, a także zostaje zorganizowany Callanetics. Osiedlowy Dom Społeczny „Malwa” organizuje wiele wycieczek w ramach półkolonii: do Muzeum „Krzemionki”, na Rawszczyznę (basen), do Kałkowa, w Góry Świętokrzyskie, do Wiktoryna, na biwak w Brodach, do Kazimierza.

W 1994 roku powstaje Hymn Seniorów a także piosenka. Osiedlowy Dom Społeczny Malwa organizuje także pierwszą dyskotekę dla niepełnosprawnych, na której bawiły się także dzieci i młodzież pełnosprawna. Zorganizowano również wiele koncertów, na których grali m.in.: „Assailent”, „Wańka Wstańka”, „Central Park” i „1984”. Jak co roku oczywiście odbył się bal sylwestrowy. Osiedlowy Dom Społeczny „Malwa” brał udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

W 1999 roku w Osiedlowym Domu Społecznym "Malwa" odbyła się uroczystość "Święcone po Świętokrzysku". W specyficznym klimacie ludowych zespołów (Ćmielowiacy, Stoczanki), z archaicznymi elementami wystroju sceny w tle, Bożena Majewska - organizator i pomysłodawca imprezy podzieliła się jajkiem z przybyłymi goścmi. W ODS "Malwa" stawili się szefowie pomocowych organizacji pozarządowych, władze miasta, powiatu oraz goście.

W październiku 1999 roku nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika siedlowego Domu Społecznego - nowym kierownikiem została Pani Iwona Wiewióra.

W tym roku odbyły się w ODS "Malwa" wybory Małej Miss. Kandydatki prezentowały się na scenie niczym zawodowe modelki, nie speszone nawet przez kamery relacjonującej wybory "na żywo" Telewizji Kablowej "Krzemionki". Uczestniczki obdarowane zostały licznymi nagrodami ufundowanymi przez sponsorów imprezy.

 

 

We wrześniu na pożegnanie lata został zorganizowany festyn na osiedlu Stawki pod nazwą "Potyczki rodzinne". Zabawa prowadzona przez pracowników ODS "Malwa", która odbyła się na placu obok "Malwy" przyciągneła sporą rzeszę mieszkańców. Festyn rozpoczął się od barwnego korowodu z udziałem najmłodszych, którzy świetnie bawili się przy muzyce zespołów młodzieżowych Champion, Semafor oraz Symphony of Despair. Kilkuset uczestników mogło spróbować swoich sił w licznie zorganizowanych konkursach sprawnościowych i wymagających od uczestników fantazji i wiedzy.

 

 

 

W styczniu 2000 roku Osiedlowy Dom Społeczny "Malwa" gościł dzieci z Białej Cerkwi. W programie przygotowanym dla dzieci znalazły się min. zabawy i gry ruchowe, pląsy, konkursy sprawnościowe i muzyczne oraz manualne. Odbyły się zajęcia uwzględniające różne formy artystyczne wg zainteresowań dzieci (konkurs plastyczny). W ramach bloku zajęć sportowych odbyło się spotkanie z kulturystami. Rozegrano turniej tenisa stołowego. Dzieci uczestniczyły w przygotowaniu programu Lokalnej Telewizji Kablowej "Krzemionki". Na zakończenie dzieci z Białej Cerkwi otrzymały pamiątkowy film z pobytu w Ostrowcu Św.

 

 

W syczniu 2000 roku Osiedlowy Dom Społeczny "Malwa" wspólnie z samorządową Radą Osiedla "Stawki" zorganizowały kulig dla 48 dzieci z Osiedli Spółdzielni Mieszkaniowej "Krzemionki". Piękna zima sprzyjała tej znakomitej i niepowtarzalnej imprezie. Przejażdżka na saniach i saneczkach zakończyła się spotkaniem przy rozpalonym ognisku z kubiem gorącej herbaty.

 

 

W lipcu 2001 Osiedlowy Dom Społeczny "Malwa" zoorganizował kilkudniowy biwak w Nosowie koło Waśniowa. Dzieci przebywały w "Domu Harcerza", gdzie do swojej dyspozycji miały nie tylko pomieszczenia mieszkalne ale  równierz budynki gospodarcze, boisko do piłki nożnej, plac zabaw i piękny ogród. Głównymi atrakcji amibiwaku były przejażdżka furmanką i piesza wycieczka do stadniny koni huculskich w Nagorzycach oraz rajd pieszy do Kałkowa i Wieczór Indiański.

W styczniu 2002 roku odbył się w ODS "Malwa" koncert z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na koncercie grały zespoły The Groger i Zespół Bez Nazwy.  W czerwcu w Osiedlowym Domu Społecznym "Malwa" dzieci ze szkoły odstawowej nr 14  zaprezentowali bogaty program dla swoich rodziców z okazji "Dnia Mamy i Taty". Jednym z punktów obchodów Dnia Matki, był ogłoszony przez ODS "Malwa" konkurs literacki "Portret mamy". Szóstego czerwca dzieci z koła plastycznego "Malwa" miały zorganizowany Wernisaż w Galerii Dziecięcej w PG. Nr 2 na ul. Polnej. Koło plastyczne istniało od 1992 roku przy Osiedlowym Domu Społecznym "Malwa". W ramach akcji Lato 2002 dzieci z osiedli spółdzielczych dwukrotnie uczestniczyły w wycieczce do Krakowa gdzie najważniejszym punktem programu była kąpiel w parku wodnym.  Ponad 160 osób bawiło się podczas tradycyjnych obchodów Dnia Seniora organizowanych corocznie w Osiedlowym Domu Społecznym "Malwa". To jedna z większych imprez dla emerytów i rencistów organizowana w Ostrowcu Św. Spotkanie seniorów umiliły występy formacji dziecięcych oraz koncert zespołu "szarotka". Organizatorzy zabawy - Samorządowa Rada osiedla "Stawki", Rosochy i Złota Jesień, zadbali nie tylko o część artystyczną, ale i o ucztę dla podniebienia.

 

 

W 2003 roku Osiedlowy Dom Społeczny "Malwa" urządził ferie z "Malwą" w stanicy harcerskiej w Nosowie.. W ramach ferii zorganizowano zabawe karnawałową dla dzieci oraz kulig i ognisko w leśniczówce "Zwierzyniec". W czasie ferii rozegrane zostały turnieje szachowe i warcabowe a także odbyły się zabawy integracyjne "W krainie skrzatów i elfów". Do najbardziej lubianych przez dzieci zabaw należała zabawa w "Śluby", która wymagała precyzyjnego przygotowania ceremonii ślubnej a następnie uczty weselnej. Dla dzieci przebywających w czasie ferii w Ostrowcu ODS "Malwa" przygotował szereg ciekawych zajęć. Nauka tańca współczenego, hip-hopu, funki, disco trance, rozgrywki szachowe i warcabowe, zajęcia z rytmiki i plastyczne, bal noworoczny, zabawy integracyjne - to wszystko i jeszcze więcej czekało na dzieci i młodzież odwiedzającą w okresie ferii ODS "Malwa".

 

 

22 marca 2003 roku na I Świętokrzyskich Konfrontacjach Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych w kategorii tańca współczesnego do lat 15 z układem "Mężczyzna" ostrowiecka Szkoła Tańca "PROGRES" wywalczyła II miejsce. Szkoła Tańca "PROGRES" prowadzi zajęcia w Osiedlowym Domu Społecznym "Malwa" od 1999 roku. Instruktorem i choreografem tańca jest p. Edyta Wilk.

 

 

W kwietniu 2003 roku z okazji Dnia Ziemi odbył się w ODS "Malwa" przegląd twórczości dziecięcej - Przedszkolaki z przedszkola nr 21 oraz uczniowie z PSP nr 14 przedstawiły wiązanki tańców do melodii folkowych różnych krajów europejskich. Dzieci z przedszkola nr 19 zaprezentowały montaż słowno muzyczny o tematyce ekologicznej.

 

 

W okresie wakacyjnym Osiedlowy Dom Społeczny "Malwa" poprowadził szereg zajęć dla dzieci i młodzieży. Prowadzone były zajecia taneczno-ruchowe, zajęcia plastyczne w plenerze, turniej szachowy, zawody kulturystyczne na siłowni i jednodniowe wycieczki autokarowe. Najbardziej atrakcyjne były czterodniowe biwaki w Karczmie Miłkowskiej,  w trakcie których urządzane były zabawy, gry i konkursy oraz zawody sportowe w piłkę nożną i siatkową, spacery do pobliskiego lasu, strzelanie z wiatrówki, pokonywanie toru przeszkód oraz nauka jazdy konnej.

W ramach III otwartych Dni Kultury odbył się w ODS "Malwa" pokaz zwierzątek domowych pod hasłem "Wszystkie zwierzęta są nasze". Najwięcej zaprezentowano psów i kotów, nie zabrakło chomików, królików, świnek morskich i żółwi. Podczas imprezy kwestowano na rzecz bezdomnych zwierząt. Zebrane pieniądze oraz karma zostały przekazane na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt

 

 

W pażdzierniku 2003 roku w Osiedlowym Domu Społecznym "Malwa" odbyły się Mistrzostwa Sołowni w wyciskaniu sztangi leżąc o puchar Malwy 2003. Zwycięzca wycisnął sztangę ważącą 130 kg.

W okresie ferii zimowych 2004 ODS "Malwa" zorganizował półkolonie dla dzieci i młodzieży. Dla maluchów do lat 12 zorganizowano bal przebierańców. Oprócz tego zorganizowano twórcze zabawy w zespołach, konkursy plastyczne, wspólne gotowanie oraz majsterkowanie podczas dnia kulinarnego i majsterkowicza. Ponadto odbyły się turnieje: szachowy, tenisa stołowego i wiedzy ogólnej o tytuł mistrza "Mądra Głowa".  Półkoloniści pojechali na wyczieczkę do Ostrowieckiej Spółdzielni Mleczarskiej oraz do Muzeum Zegarów w Jędrzejowie, a także zorganizowany został wyjazd do lasu połączony z kuligiem i pieczeniem kiełbasek przy ognisku

 

 

22 maja 2004 roku Ostrowiecki "Progres I" zwyciężył podczas II Świętokrzyskich Konfrontacji Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych o Grand Prix Dyrektora WDR. Zaprezentowany  układ "Narodziny Pająków" miał bardzo wysokie notowania w ocenach sędziowskich.

W okresie lwakacyjnym Osiedlowy Dom Społęczny "Malwa" zorganizował cztery turnusy półkoloni dla dzieci i młodzieży. Dzieci miały okazję pojeździć konno, spróbować swoich sił w różnych grach terenowych, popływać na pływalni "Rawszczyzna". Główną atrakcją każdego turnusu były całodniowe wycieczki autokarowe. Uczestnicy półkolonii zwiedzali zamek w Kurozwękach, zbrojownię w Sandomierzu oraz zamek w Baranowie sandomierskim. Najmłodsi pojechali do Szydłowa, Golejowa oraz Kielc.

W okresie październik-listopad 2004 pod hasłem promowania tradycji świętokrzyskich "Hej kieleckie jakie cudne!..." odbyły się V Otwarte Dni Kultury w ODS "Malwa". Gry i zabawy dla dzieci i młodzieży, spotkania dla seniorów, warsztaty tańca break dance, II Turniej "Żywe Szachy", jarmark staroci oraz II Mistrzostwa w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, to tylko niektóre atrakcjie przeprowadzone przez ODS "Malwa".

W listopadzie 2004 roku ponad 100 osób, w większości niepełnosprawnych, bawiło się podczas zorganizowanych w ODS "Malwa" przez ostrowieckie Stowarzyszenie "Saron", tradycyjnej zabawie andrzejkowej. Podczas zabawy uhonorowano osoby, które na codzień wspierają osoby niepełnosprawne i stowarzyszenie.

16 listopada 2004 roku w Osiedlowym Domu Społecznym "Malwa" odbył się pokaz i instruktaż pierwszej pomocy medycznej "Twoja wiedza ratuje życie". Dzieci z wielkim zainteresowaniem obserwowały wolontariuszy PCK, którzy pokazywali jak ratować ludzkie życie, gdy jest zagrożone.

 

 

W okresie ferii zimowych ( 31.01-11.02.2005) Osiedlowy Dom Społeczny "Malwa" zorganizował dla dzieci i młodzieży półkolonie zimowe. Dużą atrakcją dla dzieci był kulig, pieczona kiełbaska z ogniska, bigos i herbata.  Dzieci mogły pojeździć na łyżwach na terenie KSZO, pozjeżdzać na sankach, dokarmiać leśne zwierzęta na Gutwinie. Półkoloniści bawiąc się w teatr samodzielnie pisały scenariusz, wykonywały kukiełki, a potem wystawiały sztukę w teatrzyku. W czasie ferii zimowych w ODS "Malwa" został rozegrany II Turniej Tenisa Stołowego "Malwa 2005" pod patronatem ODS "Malwa" i Samorządowych Rad Osiedlowych "Złota Jeiseń", "Stawki" i "Rosochy".

 

 

Dnia 25.02.2005r. w Osiedlowym Domu Społecznym "Malwa" odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej. Przerwę między recytacją umiliły występy artystyczne dzieci.

 

 

Dzień Kobiet w Osiedlowym Domu Społecznym "Malwa". Wiele pań z pobliskich osiedli skorzystało z zaproszenia ODS "Malwa" i przybyło na uroczystość z okazji Dnia Kobiet. Dzieci pod kierunkiem p. Wiesławy Wójtowicz wystawiły piękne przedstawienie pt. "Pchła Szachrajka", a uczestnicy sekcji muzyczno-wokalnej pod kierunkiem p. Bożeny Dąbrowskiej zaśpiewały piosenki. Ciekawy układ tańca współczesnego zaprezentowały dziewczynki ze świetlicy środowiskowej p. Anny Sarny. Nie zabrakło poczęstunku oraz miłej niespodzienki dla każdej pani.

W dniu 21 marca w Osiedlowym Domu Społecznym "Malwa" z okazji pierwszego dnia wiosny odbyła się super zabawa, w której wzieli udział uczniowie ostrowieckich szkół. Organizatorem imprezy był Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jan Szostak. Na scenie dominowała muzyka z gatunku hip-hop oraz pokazy tańca breakdance oraz Capoeira. Gwiazdą dnia była formacja taneczno-sportowa z Katowic, prezentująca rodzaj sztuki łączącej w sobie elementy karate i tańca zwaną Capoeira. Uczestnicy zabawy otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Dnia 19 kwietnia 2005 roku w ODS "Malwa" odbył sią II Powiatowy Konkurs Recytatorski " Przyrodą w poezji dziecięcje". W konkursie udział wzieli uczniowie klas od I do III szkół podstawowych z terenu powiatu ostrowieckiego. Organizatorami konkursu byyli Publiczna Szkoła Podstawowa nr 10 i Osiedlowy Dom Społeczny "Malwa". Patronat nad imprezą objeli Wydział Edukacji Urzędu Miasta, Nadleśnictwo Ostrowiec Św., Centrum Edukacji Ekologicznej ostrowieckiego magistratu i Towarzystwo Kultury Teatralnej.

26.05.2005 roku w sali Osiedlowego Domu Społecznego "Malwa" odbyły się II Prezentacje Ekologiczne pod hasłem "Bliżej przyrody przez piosenkę". Organizatorem imprezy byli: Centrum Edukacji Ekologicznej, Publiczne Przedszkole nr 21 i ODS "Malwa". Patronat nad festiwalem objął wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Wilczyński. Dzieci z entuzjazmem wykonywały piosenki i recytowały wiersze o tematyce ekologicznej. Nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy Prezentacji.

W dniach 14-16.06.2005r. w sali teatralnej ODS "Malwa" odbyło się przedstawienie Jana Brzechwy "Kot w butach". W roli aktorów wystąpiły dzieci z kółka teatralnego pod kierunkiem p. Wiesławy Wójtowicz. Podkład muzyczny wykonały dzieci z sekcji wokalno-muzycznej pod kierunkiem p. Bożeny Dąbrowskiej. Sceneria oraz stroje wykonane przez w/w panie dodawały atrakcji całemu przedstawieniu.

 

 

W okresie wakacyjnym Osiedlowy Dom Społeczny "Malwa" jak co roku zorganizował półkolonie letnie. W słoneczne dni dzieci bawiły się na powietrzu a w dni pochmurne i deszczowe spędzały w "Malwie".  Dużo radości dla dzieci przyniosło budowanie szałasów na Gutwinie. Dla półkolonistów zorganizowano wycieczki do Zamościa, Sobkowa, Tokarni  a także wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Starej Dębowej Woli.

 

 

W październiku 2005 roku dzieci pod kierunkiem instruktorów z ODS "Malwa" oraz rodziców sadziły drzewka na osiedlach obok bloków, a także przed budynkiem "Malwy"